A Keleti pályaudvartól körülbelül öt perc sétára levő Garay tér több mint egy évszázada funkcionál a kiskereskedőknek portékájuk árusítására. A téren már a XX. század elejétől kezdve árusok kínálgatták áruikat. A piac olcsósága miatt nagy népszerűségnek örvendett, azonban a városvezetés az 1920-as évek táján úgy döntött, hogy a pokrócokon és a földön árusított termékek egészségügyileg nem megfelelőek, ezért bezáratta a piacot. A tér azonban nem maradt vásárhely nélkül, mivel 1931-ben megnyílt a Szabó Jenő építész és Krendsei Géza fővárosi műszaki tanácsos tervei alapján épült új piac.
TÖRTÉNETE
ELHELYEZKEDÉS
ÉPÜLET FUNKCIÓJA
MEGÉPÜLÉS ÉVE
FELÚJÍTÁS ÉVE
TERVEZŐ
Külső Erzsébetváros
középület/piac
1929 – 1931
2008
Szabó Jenő
A „Csikágó” városrészben lévő Garay téren korábban már működő, de korszerűtlen piac helyén 1929-1931 között épült fel a vásárcsarnok. Az épületegyüttes egy kétszintes fedett vásárcsarnokból és két oldalán a főtengelyre merőlegesen elhelyezett üzletpasszázsok sorából állt. A nyeregtetős csarnok mindkét oldalára impozáns kapuépítmény került, lépcsőzetes tornyok alján a kapuk, felette üvegezett, a két szintben csökkenő méretű hasábok. A háromhajós vásárcsarnok és a keresztirányú passzázsok vasbetonvázas szerkezetűek, nyerstégla kitöltő falakkal.
Az 1970-es évek elején korszerűsítették, a Garay utca felőli oldalon a kor szokásaihoz képest nagy ABC-jellegű üzletet alakítottak ki. Az 1990-es évek végén az udvar nyitott piacterét is lefedték.
Az épület 72 éven keresztül szolgálta a fővárost, azonban az évek során annyira rossz állapotba került, felújítása helyett 2003-ban az önkormányzat bezáratta. Az önkormányzat legfőbb követelménye az volt, hogy a tér töltse be korábbi funkcióját, de egyben a XXI. század követelményeinek is megfeleljen. Az épületet lebontották, helyébe magánbefektető a felszín alatt négy, fölötte pedig kettő, valamint a sarkokon további négy szintes Garay Plazát építtette fel. A piac egy szinten működik tovább, a többiben szolgáltatók, vendéglátók, lakások, mélygarázs kaptak helyet. A Garay tér ezzel a komplexummal lényegében véve megszűnt, a térre emelt épület föléje emelkedik a környező házaknak.
Az új épület építési munkálatait 2005-ben kezdték meg, és 2008-ban adták át. A régi piactér helyén ma egy többfunkciós épület áll, a régi piac a föld alatt kapott helyet.
A Garay tér Budapest egyik egyik jellegzetes tere a Keleti pályaudvar és a Városliget közelében. Határai: Péterfy Sándor utca, Murányi utca, Garay utca és Cserhát utca. A korábbi térre csak az István út felé eső keskeny, felkövezett mélység emlékeztet.